
Z2050QPT-F+CQKB24-SR-LL
$420.30
List Price: $853.00
ZoneTight™ (PIQCV), 1/2″, 2-way, 4.3|Valve Actuator, Electronic fail-safe, AC/DC 24 V, DC 2…10 V, Normally Open, Fail-safe position Open
| Weight | 2.6 lbs |
|---|---|
| Valve size | 0.5" [15] |
| Brand | Belimo |
| Flow range | 0.088…10.6 |
| Pattern | 2-way |
| Actuator Type | Electronic fail-safe |
| Control type | Modulating |
| Fluid | chilled, hot water, up to 60% glycol |
| Voltage | AC/DC 24 V |
Members receive free shipping on all Belimo componentsAll Belimo components qualify for free shipping for our BAC Members. Membership is completely free - start your application today and begin saving!
We honor all manufacturer warranties. Shop with confidence!As the #1 Belimo distributor, we honor all Belimo warranties, along with warranties from all our manufacturers. Call our team of experts with any warranty questions at 866-335-0047.
Unlock free shipping & savings on all orders! Join for Free
Need Help? Call 1-866-335-0047
Monday-Friday 6:00am – 4:00pm EST
- Suitable valves
- Z2050QPT-F
- Suitable actuators
- CQKB24-SR-LL
- CAD ThomasNetLink
- Z2050QPT-F+CQKB24-SR-LL
Datasheet Download: Datasheet
Installation instructions Download: Installation instructions
