
G215S-J+LF24-SR-S US
$1,317.15
List Price: $2,673.00
Globe Valve (GV), 1/2″, 2-way, ANSI Class 250, Cv 4.4 |Valve Actuator, Spring return, AC/DC 24 V, 2…10 V, 1 x SPDT, modulating
| Weight | 9.2 lbs |
|---|---|
| Valve size | 0.5" [15] |
| Cv Range | 3.6…7.5 |
| Pattern | 2-way |
| Fail Safe | |
| Control type | Modulating |
| Fluid | chilled or hot water, up to 60% glycol, steam |
| ANSI Class | 250 |
| Voltage | AC/DC 24 V |
Members receive free shipping on all Belimo componentsAll Belimo components qualify for free shipping for our BAC Members. Membership is completely free - start your application today and begin saving!
We honor all manufacturer warranties. Shop with confidence!As the #1 Belimo distributor, we honor all Belimo warranties, along with warranties from all our manufacturers. Call our team of experts with any warranty questions at 866-335-0047.
Unlock free shipping & savings on all orders! Join for Free
Need Help? Call 1-866-335-0047
Monday-Friday 6:00am – 4:00pm EST
Datasheet Download: Datasheet
Installation instructions Download: Installation instructions
