
EV600SU-713+GKRX24-EV
$17,212.50
List Price: $35,253.00
Configurable
Electr. 2-way PI-CCV Belimo Energy Valve™ fail-safe, AC/DC 24 V, BACnet IP, BACnet MS/TP, Modbus RTU, Modbus TCP, MP-Bus, DN 6″[150], Flange, ANSI Class 125, GPM 713
| Weight | 149.94 lbs |
|---|---|
| Valve size | 6" [150] |
| Flow range [gpm] | 176.3…714 |
| Pattern | 2-way |
| Fail Safe | |
| Control type | Modulating |
| Fluid | chilled or hot water, up to 60% glycol max (open loop/steam not allowed) |
| ANSI Class | 125 |
| Voltage | AC/DC 24 V |
Members receive free shipping on all Belimo componentsAll Belimo components qualify for free shipping for our BAC Members. Membership is completely free - start your application today and begin saving!
We honor all manufacturer warranties. Shop with confidence!As the #1 Belimo distributor, we honor all Belimo warranties, along with warranties from all our manufacturers. Call our team of experts with any warranty questions at 866-335-0047.
Unlock free shipping & savings on all orders! Join for Free
Need Help? Call 1-866-335-0047
Monday-Friday 6:00am – 4:00pm EST
Datasheet Download: Datasheet
Installation instructions Download: Installation instructions
