
B61000VB-1550+SY4-120MFT
$27,577.35
List Price: $57,274.00
Ball Valve (VB), 10″, 2-way, ANSI Class 150, Cv 1550 |Configurable
Valve Actuator, Non fail-safe, AC 120 V, 2…10 V, 2 x SPDT, MFT/programmable
| Weight | 272.5 lbs |
|---|---|
| Valve size | 10" [250] |
| Cv Range | 198…1160 |
| Pattern | 2-way |
| Fail Safe | |
| Control type | MFT/Programmable |
| Fluid | chilled or hot water, up to 60% glycol, steam |
| ANSI Class | 150 |
| Voltage | AC 120 V |
Members receive free shipping on all Belimo componentsAll Belimo components qualify for free shipping for our BAC Members. Membership is completely free - start your application today and begin saving!
We honor all manufacturer warranties. Shop with confidence!As the #1 Belimo distributor, we honor all Belimo warranties, along with warranties from all our manufacturers. Call our team of experts with any warranty questions at 866-335-0047.
Unlock free shipping & savings on all orders! Join for Free
Need Help? Call 1-866-335-0047
Monday-Friday 6:00am – 4:00pm EST
Datasheet Download: Datasheet
Installation instructions Download: Installation instructions
