G765+AFX24-MFT-X1
Globe Valve (H), 2 1/2″, 3-way, ANSI Class 125, Cv 68 |Configurable
Valve Actuator, Spring return, AC/DC 24 V, DC 2…10 V
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Brand | Belimo |
| Valve size | 2.5" [65] |
| Cv Range | 48…197 |
| Pattern | 3-way Mixing |
| Actuator Type | Spring return |
| Control type | MFT/Programmable |
| Fluid | chilled, hot water, up to 60% glycol |
| ANSI Class | 125 |
| Voltage | AC/DC 24 V |
- Suitable valves
- G765
- Suitable actuators
- AFX24-MFT-X1
- Close-Off Pressure
- 40 psi