G680C-250+EVX120-3
Globe Valve (H), 3″, 2-way, ANSI Class 250, Cv 90 |Valve Actuator, Non fail-safe, AC 100…240 V, On/Off, Floating point
| Weight | 80 lbs |
|---|---|
| Brand | Belimo |
| Valve size | 3" [80] |
| Cv Range | 48…197 |
| Pattern | 2-way |
| Actuator Type | Non fail-safe |
| Control type | Floating/3-point |
| Fluid | chilled or hot water, up to 60% glycol, steam |
| ANSI Class | 250 |
| Voltage | AC 100…240 V |
Unlock free shipping & savings on all orders! Join for Free
Need Help? Call 1-866-335-0047
Monday-Friday 6:00am – 4:00pm EST
- Suitable valves
- G680C-250
- Suitable actuators
- EVX120-3
- Close-Off Pressure
- 250 psi