G665CS-250+AFX24-MFT-S-X1
Globe Valve (H), 2 1/2″, 2-way, ANSI Class 250, Cv 65 |Configurable
Valve Actuator, Spring return, AC/DC 24 V, DC 2…10 V, 2 x SPDT
| Weight | 71 lbs |
|---|---|
| Valve size | 2.5" [65] |
| Brand | Belimo |
| Cv Range | 48…197 |
| Pattern | 2-way |
| Actuator Type | Spring return |
| Control type | MFT/Programmable |
| Fluid | chilled or hot water, up to 60% glycol, steam |
| ANSI Class | 250 |
| Auxiliary Switch | 2 SPDT |
| Voltage | AC/DC 24 V |
Unlock free shipping & savings on all orders! Join for Free
Need Help? Call 1-866-335-0047
Monday-Friday 6:00am – 4:00pm EST
- Suitable valves
- G665CS-250
- Suitable actuators
- AFX24-MFT-S-X1
- Close-Off Pressure
- 250 psi