
G340B-N+SVB24-3
$1,124.55
List Price: $2,282.00
Globe Valve (H), 1 1/2″, 3-way, ANSI Class 250, Cv 28 |Valve Actuator, Non fail-safe, AC/DC 24 V, On/Off, Floating point
| Weight | 9.0 lbs |
|---|---|
| Brand | Belimo |
| Valve size | 1.5" [40] |
| Cv Range | 17…47 |
| Pattern | 3-way Mixing/Diverting |
| Actuator Type | Non fail-safe |
| Control type | Floating/3-point |
| Fluid | chilled, hot water, up to 60% glycol |
| ANSI Class | 250 |
| Voltage | AC/DC 24 V |
Members receive free shipping on all Belimo componentsAll Belimo components qualify for free shipping for our BAC Members. Membership is completely free - start your application today and begin saving!
We honor all manufacturer warranties. Shop with confidence!As the #1 Belimo distributor, we honor all Belimo warranties, along with warranties from all our manufacturers. Call our team of experts with any warranty questions at 866-335-0047.
Unlock free shipping & savings on all orders! Join for Free
Need Help? Call 1-866-335-0047
Monday-Friday 6:00am – 4:00pm EST
- Close-Off Pressure Mixing
- 137 psi
- Close-Off Pressure Diverting
- 46 psi
- Suitable valves
- G340B-N
- Suitable actuators
- SVB24-3
- CAD ThomasNetLink
- G340B-N+SVB24-3
Datasheet Download: Datasheet
Installation instructions Download: Installation instructions
