G240B-N+LVKB24-SR
Globe Valve (H), 1 1/2″, 2-way, ANSI Class 250, Cv 28 |Valve Actuator, Electronic fail-safe, AC/DC 24 V, DC 2…10 V
| Weight | 9.0 lbs |
|---|---|
| Brand | Belimo |
| Valve size | 1.5" [40] |
| Cv Range | 17…47 |
| Pattern | 2-way |
| Actuator Type | Electronic fail-safe |
| Control type | Modulating |
| Fluid | chilled or hot water, up to 60% glycol, steam |
| ANSI Class | 250 |
| Voltage | AC/DC 24 V |
Unlock free shipping & savings on all orders! Join for Free
Need Help? Call 1-866-335-0047
Monday-Friday 6:00am – 4:00pm EST
- Suitable valves
- G240B-N
- Suitable actuators
- LVKB24-SR
- Close-Off Pressure
- 250 psi