G215S-F+LVX24-MFT
Globe Valve (H), 1/2″, 2-way, ANSI Class 250, Cv 1.3 |Valve Actuator, Non fail-safe, AC/DC 24 V, DC 2…10 V
| Weight | 4.2 lbs |
|---|---|
| Brand | Belimo |
| Valve size | 0.5" [15] |
| Cv Range | 1.21…3.5 |
| Pattern | 2-way |
| Actuator Type | Non fail-safe |
| Control type | MFT/Programmable |
| Fluid | chilled or hot water, up to 60% glycol, steam |
| ANSI Class | 250 |
| Voltage | AC/DC 24 V |
Unlock free shipping & savings on all orders! Join for Free
Need Help? Call 1-866-335-0047
Monday-Friday 6:00am – 4:00pm EST
- Suitable valves
- G215S-F
- Suitable actuators
- LVX24-MFT
- Close-Off Pressure
- 250 psi