FSAFB24-SR-S
Fire & Smoke Actuator, 180 in-lb [20 Nm], Spring return, AC/DC 24 V, 2…10 V, 2 x SPDT
| Weight | 5.0 lbs |
|---|---|
| Auxiliary Switch | 2 SPDT |
| Brand | Belimo |
| Actuator Type | Spring return |
Unlock free shipping & savings on all orders! Join for Free
Need Help? Call 1-866-335-0047
Monday-Friday 6:00am – 4:00pm EST
- Maintenance
- maintenance free
- Torque motor
- [20 Nm]
- Torque
- 20 Nm
- Power consumption in operation
- 6 W, 9.5 VA
- Power consumption in rest position
- 3 W, 5 VA
- Transformer sizing
- 10 VA (class 2 power source 24 VAC only)
- Ambient humidity
- 5...95% r.H. non-condensing
- Housing material
- zinc coated metal and plastic casing
- Electrical Connection
- (2) 18 GA appliance cables with 1/2" conduit connectors, 3 ft [1 m],
- Auxiliary switch
- 2 x SPDT, 3A resistive (0.5A inductive) @ 250 VAC, one set at 10°, one adjustable 10...90°
- Switching capacity auxiliary switch
- 3A resistive (0.5A inductive) @ 250 VAC
- Auxiliary switch note
- one set at 10°, one adjustable 10...90°
- Manual override
- 5 mm hex crank (3/16" Allen), supplied
- Angle of rotation
- 95°, adjustable with mechanical end stop, 35...95°
- Noise level, motor
- inaudible holding, running <40 dB (A) spring <62 dB (A)
- Position indication
- visual indicator, 0° to 95° (0° is full spring return position)
- Ambient temperature
- -22...122°F [-30...50°C]
- Non-operating temperature
- -40...176°F [-40...80°C]
- Control
- Modulating
- Operating range Y
- DC 2...10 V
- Control operating range Y note
- 4...20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, 1/4 W resistor)
- Position feedback U
- DC 2...10 V
- Position feedback U note
- Max. 0.5 mA
- Position Feedback
- DC 2...10 V, Max. 0.5 mA
- direction of rotation spring-return
- reversible with cw/ccw mounting
- Application
- Overload Protection
- electronic throughout 0° to 95° rotation
- Electrical Protection
- actuators are double insulated
- Input Impedance
- 100 kΩ for DC 2...10 V (0.1 mA), 500 Ω for 4...20 mA
- Quality Standard
- ISO 9001
- Operating Range
- DC 2...10 V, 4...20 mA w/ ZG-R01 (500 Ω, 1/4 W resistor)
- Degree of Protection
- IP54, NEMA 2, UL Enclosure Type 2
- Agency Listing
- Gears
- steel, permanently lubricated
- direction of rotation motor
- Data sheet type
- Ver_AM_Actuator/Accessory
- CAD ThomasNetLink
- FSAFB24-SR-S
- Product Features
- Torque min. 180 in-lb, Control 2 to 10 VDC, Feedback 2 to 10 VDC
- Nominal voltage
- AC/DC 24 V
- Nominal voltage AC
- 24 V
- Nominal voltage DC
- 24 V
- Nominal voltage frequency
- 50/60 Hz
- Power Supply
- 24 VAC, ±20%, 50/60 Hz, 24 VDC, -10% / +20%
- Power supply tolerance AC
- ±20%
- Power supply tolerance DC
- -10% / +20%
- Mechanical accessories
- Electrical accessories
- BAE165 US|SGA24|S2A-F US
- Family Series
- FSAF Series
- Shaft Diameter
- 1/2" to 1.05" round, centers on 1/2" and 3/4" with insert, 1.05" without insert
- Synonyms
- FSAFB24SRS, FSAFB24SRSUS, Belimo FSAFB24-SR-S
- Running time selection
- 50...79 sec
- Running Time (Motor)
- 75 sec
- Running time (Fail-Safe)
- <20 seconds
- Running Time (Fail-Safe)
- <20 sec
- Emergency control function
- Spring Return
- VA Rating
- 8.5
- Angle of rotation note
- adjustable with mechanical end stop, 35...95°
- Degree of protection IEC/EN
- IP54
- Degree of protection NEMA/UL
- NEMA 2
- Enclosure
- UL Enclosure Type 2
- Not purchasable function
- AP_IN
- Tagging function
- AP_AU|AP_CN|AP_HK
- Auxiliary Switch
- 2 SPDT
- Operation
- The FSAFB24-SR & FSAFB24-SR-S actuators provide 95° of rotation and are provided with a graduated position indicator showing 0° to 95°. A unique manual override allows the setting of any actuator position within its 95° of rotation with no power applied. This mechanism can be released physically by the use of a crank supplied with the actuator. When power is applied the manual override is released and the actuator drives toward the fail-safe position to synchronize before going to the position commanded by the signal. The actuator uses a brushless DC motor which is controlled by an Application Specific Integrated Circuit (ASIC).The ASIC monitors and controls the brushless DC motor’s rotation and provides a Digital Rotation Sensing (DRS) function to prevent damage to the actuator in a stall condition. The position feedback signal is generated by a feedback potentiometer. The actuator may be stalled anywhere in its normal rotation without the need of mechanical end switches. The actuator cannot burn out from being stalled before full rotation is achieved. The FSAFB24-SR, FSAFB24-SR-S, is mounted directly to control shafts up to 1.05” diameter by means of its universal clamp and anti-rotation bracket. A crank arm and several mounting brackets are available for damper applications where the actuator cannot be direct coupled to the damper shaft. The spring return system provides the specified torque to the application during a power interruption. The FSAFB24-SR, FSAFB24-SR-S, actuator is shipped at +5° (5° from full fail-safe) to provide automatic compression against damper gaskets for tight shut-off.